Pomocna dłoń II – Podsumowanie projektu

Pomocna dłoń II – Podsumowanie projektu



Realizacja programów i projektów jest kluczowym obszarem, w który wpisujemy działania statutowe Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza w Elblągu. Przyczyniają się one nie tylko do rozwoju potencjału stowarzyszenia, ale przede wszystkim do rozwiązywania aktualnych problemów społecznych. Rok 2010 dla naszej organizacji upłynął pod znakiem wprowadzenia dwóch znaczących wielomiesięcznych projektów: „Powrót do samodzielności”- współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych oraz „Pomocna dłoń II” – współfinansowany w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.  Wsparcie w ramach projektu „Pomocna dłoń II” skierowane zostało do 133 beneficjentów z województwa warmińsko-mazurskiego, zagrożonych wykluczeniem społecznym z tytułu braku zatrudnienia – mówi Jolanta Gołębiewska, koordynator projektu.

Projekt – beneficjenci – realizatorzy

Projekt „Pomocna dłoń”, współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Człowiek – najlepsza inwestycja, jest realizowany w okresie od 1.04. 2010 r. do 31.03.2012 r., w ramach partnerstwa z Gminą-Miastem Elbląg. Koncepcja realizacji projektu opiera się na działaniach zmierzających do zapobiegania wykluczeniu społecznemu beneficjentów pomocy społecznej poprzez ich aktywizację społeczną i zawodową. Projekt zakłada komplementarne podejście do potrzeb beneficjentek, dlatego zastosowane zostały  elementy wsparcia: 1/wsparcie psychologiczne, 2/poradnictwo zawodowe, 3/ autoprezentacja, 4/ nauka obsługi nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych, 5/ organizacja szkoleń zawodowych. Realizacja zadań aktywizujących społecznie i zawodowo, tj. kurs opiekunek środowiskowych oraz kurs masażu, prowadzone były na terenie województwa warmińsko-mazurskiego: w Elblągu, Suszu, Klebarku Wielkim, Biskupcu, Szczytnie i Kętrzynie. Uczestnicy projektu byli wybrani z powiatów o najwyższym procencie ludności objętej pomocą społeczną i najwyższej stopie bezrobocia. Wsparcie zostało skierowane do 133 osób – beneficjentów pomocy społecznej, Wśród nich połowę stanowiły osoby w wieku 45+.

Celem ogólnym partnerstwa „Pomocna dłoń II” jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej 133 bezrobotnych kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym. Szczegółowe cele projektu, to:

- nabycie wiedzy i kwalifikacji w dziedzinie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi;

- nabycie praktycznych umiejętności masażu klasycznego oraz opieki nad osobami chorymi i starszymi;

- podniesienie atrakcyjności zawodowej poprzez dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy;

- podniesienie umiejętności z zakresu obsługi komputera oraz autoprezentacji w zakresie niezbędnym do poruszania się na rynku pracy;

- przełamanie barier psychologicznych beneficjentów pomocy społecznej w aktywnym poszukiwaniu pracy.

Cele projektu „Pomocna dłoń II” zgodne są z celami szczegółowymi POKL oraz Strategii Polityki Społecznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego do 2015 roku. Chodzi o sprawny i skuteczny system przeciwdziałania i zapobiegania skutkom długotrwałego bezrobocia wśród świadczeniobiorców pomocy społecznej.

W zespole realizującym projekt znaleźli się: Jolanta Gołębiewska – koordynator projektu, Wioletta Sinkiewicz – asystent koordynatora, Bożena Raszkowska – księgowa, Józef Babraj – specjalista ds. promocji i rekrutacji oraz Paweł Gołębiewski – specjalista ds. monitoringu.

Realizacja projektu

Pierwszym elementem wdrażania projektu była organizacja biura, promocja projektu oraz rekrutacja uczestników, którzy następnie uzyskali wsparcie psychologiczne, uczestniczyli w zajęciach związanych z poradnictwem zawodowym, autoprezentacją  oraz nauką obsługi nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych. Kolejnym etapem realizacji projektu „Pomocna dłoń II” było zorganizowanie szkoleń zawodowych dla 133 kobiet oraz staży zawodowych dla 10 kobiet, które wykazały się największą aktywnością na zajęciach i determinacją w podejmowaniu zatrudnienia. Przez cały ten okres nad prawidłową realizacją projektu czuwał zespół zarządzający, natomiast specjalista ds. monitoringu nadzorował postęp realizacji projektu, stopień zadowolenia beneficjentów oraz ich zaangażowanie w realizowane szkolenia. Na wszystkie szkolenia w ramach projektu zgłosiły się łącznie 274 osoby, spośród których zakwalifikowano do udziału 133 kobiety. I tak, 41 uczestniczek projektu posiadało status osoby długotrwale bezrobotnej, 67 uczestniczek (50,3 proc.) było w wieku powyżej 45 roku życia a 6 osób w wieku 15-24 lat. Największą grupę – 90 osób – stanowiły kobiety z wykształceniem ponadgimnazjalnym, 26 osób ukończyło szkołę podstawową bądź gimnazjum, 16 osób legitymowało się wykształceniem pomaturalnym, a 1 – wyższym.

W szkoleniu przygotowującym opiekunki środowiskowe uczestniczyły osoby o najniższym wykształceniu (podstawowym i zawodowym). Program tego szkolenia obejmuje 200 godzin, spośród których 150 godzin związane jest z częścią teoretyczną zajęć. W programie kursu znajduje się 9 bloków tematycznych: przełamywanie barier psychologicznych w aktywnym poszukiwaniu pracy; aktywne metody poszukiwania pracy; autoprezentacja; nauka obsługi nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych oraz blok medyczny, a w nim m.in. człowiek chory w środowisku domowym; chory i leżący – problemy i rozwiązania; komunikacja interpersonalna – relacje opiekun-pacjent. Kursantki zapoznały się z zasadami pomocy przedmedycznej, podstawami żywienia, profilaktyką nikotynową oraz zasadami funkcjonowania pomocy społecznej.

W kursie masażu, obejmującym 100 godzin zajęć, uczestniczyły osoby z wykształceniem co najmniej średnim. Tu również w programie znalazły się cztery podstawowe bloki dotyczące aktywnego poszukiwania pracy i przełamywania związanych z tym barier psychologicznych, autoprezentacji i nauki obsługi nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych. W bloku teoretycznym dotyczącym masażu klasycznego, omówione zostały takie zagadnienia, jak: anatomiczno-fizjologiczne podstawy masażu leczniczego, klasyczny masaż leczniczy, zasady i warunki wykonywania masażu, wpływ masażu leczniczego na organizm , badanie narządu ruchu dla potrzeb masażu, techniki i chwyty masażu. W części praktycznej kursu uczestniczki zapoznały się z: masażem grzbietu i kręgosłupa, karku i obręczy barkowej, kończyn górnej i dolnej, powłok brzusznych, klatki piersiowej oraz twarzy.

Rezultaty projektu

Realizacja projektu przyczyniła się do znacznego wzrostu aktywności społecznej i zawodowej beneficjentów. W wyniku udzielonego wsparcia psychologicznego u uczestników projektu „Pomocna dłoń II” wzrosła samoocena i motywacja do podjęcia działań aktywizujących oraz umiejętności komunikacyjnych. Poradnictwo zawodowe przyczyniło się do nabycia przez nich umiejętności poruszania się na rynku pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych oraz motywacji do podjęcia zatrudnienia, natomiast zajęcia z nauki obsługi komputera przyczyniły się do wzrostu  umiejętności związanych z obsługą Internetu, poczty internetowej oraz obsługą MS Office. Szkolenia zawodowe przełożyły się na wzrost poczucia własnej wartości oraz nabycie umiejętności i kwalifikacji zawodowych, zgodnych z potrzebami rynku pracy. Oto wypowiedzi niektórych uczestników: Lubię pomagać osobom starszym i chorym, a udział w projekcie pomoże mi bardziej dotrzeć do ludzi starszych. Dotychczas opiekowałam się członkiem rodziny. Po kursie mogłabym to robić profesjonalnie. Długie bezrobocie, potrzeba przekwalifikowania się, nadzieja na znalezienie pracy. O zawodzie opiekunki myślałam już wcześniej, ale dopiero teraz udało mi się zapisać na kurs. Szkolenie ciekawe, duża dawka fachowej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Godziny szkolenia jak najbardziej dogodne. Otrzymane wsparcie utwierdziło mnie w pewności siebie. Moje poczucie własnej wartości wzrosło. Juz wiem, że nie jestem szarą myszką. Jestem wartościowym człowiekiem.

Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza  „Lazarus” na bieżąco prowadziło analizę potrzeb uczestników, zarówno pod względem potrzeb edukacyjnych, jak i organizacyjnych.  Specjalista ds. monitoringu przeprowadzał badania ankietowe, rozmowy z beneficjentami, indywidualne wywiady. Zdobyte w ten sposób informacje pomagały organizatorom w bieżącej analizie przebiegu przedsięwzięcia pod kątem potrzeb uczestników, pozwalały na dokonywanie zmian i usprawnień.

Należy podkreślić, że 114 osób ukończyło szkolenia zawodowe i otrzymało zaświadczenia oraz certyfikaty, natomiast 10 osób jest w trakcie szkolenia.. Kwalifikacje do wykonywania zawodu pielęgniarki środowiskowej uzyskało 86 osób, a 28 – kwalifikacje do wykonywania zawodu masażysty. Po  ukończeniu projektu 38 osób uzyskało zatrudnienie.

Podsumowanie

Projekt „Pomocna dłoń II” zakończył się sukcesem. Cele projektu zostały osiągnięte. Zaplanowane działania były bezpośrednią odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku pracy. Wskaźnik oddziaływania – 35 osób uzyska zatrudnienie po zakończonym projekcie – został zrealizowany aktualnie w 108 proc. Zrealizowane w ramach projektu działania wpłynęły na wzmocnienie potencjału społeczno-zawodowego uczestników projektu. Część działań prowadzonych na terenie gmin województwa warmińsko-mazurskiego przy współudziale lokalnych Stowarzyszeń Lazarus, okazało się bardzo trafnym rozwiązaniem. Sprawdził się też model zarządzania projektem, skutkujący dobrą organizacją pracy, trafnym podziałem zadań. Współpraca zespołu zarządzającego projektem z partnerami i operatorem projektu powinna być utrzymywana na tym samym poziomie w przyszłości. Prowadzenie monitoringu i wewnętrznej ewaluacji pozwalało na szybką identyfikację zagrożeń i podejmowanie trafnych decyzji służących ich minimalizacji.

- Dzięki osiągniętym wskaźnikom wyników w realizacji zadań realizowanych w ramach projektu, chodzi tu o:  wsparcie psychologiczne, poradnictwo zawodowe, autoprezentacja oraz szkolenia zawodowe, osiągnęliśmy cel, jakim jest wzrost aktywności społecznej i zawodowej uczestników projektu, co ma bezpośrednie przełożenie na zapobieganie wykluczeniu społecznemu beneficjentów pomocy społecznej. Jestem przekonana, że doświadczenie zdobyte podczas realizacji tego projektu przełoży się na poszukiwanie nowych metod rozwiązywania tak ważnych kwestii społecznych, jak bezrobocie. -  podsumowuje Jolanta  Gołębiewska.

7 marzec, 2012

Brak możliwości komentowania.