Podsumowanie 2011 roku

Rok 2011 to kolejny rok wytężonej pracy, współpracowało z nami około 70 osób w ramach umów  zleceń, w tym opiekunki środowiskowe, lekarz psychiatra, pracownik socjalny oraz psycholog, logopeda, rehabilitanci, wykładowcy – głównie w ramach realizacji zadań projektowych.

Prowadząc szeroki wachlarz usług, pomagamy około 410 – ciu osobom miesięcznie. Odbiorcami tej pomocy są osoby w różnym przedziale wiekowym, niejednokrotnie są to rodziny z dziećmi, dotknięte patologiami społecznymi, tragediami losowymi itp.

W ramach usług opiekuńczych świadczonych przez 38 opiekunki w roku 2011 objętych pomocą zostało 216 osób. Opiekunki pomagały w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (opieka higieniczna, pielęgnacja), w kontynuacji leczenia i pielęgnacji chorego (zapobieganie powstawaniu odleżyn, odparzeń), odprowadzaniu na zabiegi specjalistyczne, zamawianiu wizyt lekarskich. Ich zadaniem było także utrzymanie czystości w pomieszczeniach podopiecznego, palenie w piecu, przygotowanie posiłków, zakup koniecznych dla podopiecznych przedmiotów codziennego użytku, realizacja recept, pomoc w podtrzymywaniu aktywności życiowej. Niejednokrotnie załatwiały sprawy urzędowe i towarzyszyły w każdym niezbędnym przedsięwzięciu swoich podopiecznych.

W grudniu 2011 r. podpisaliśmy kolejną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług pielęgniarskich w domu chorego. Umożliwiło to nam kontynuowanie bezpłatnej opieki nad obłożnie chorych pacjentach. W minionym roku tą profesjonalną opieką pielęgniarską obejmowaliśmy siedmiu podopiecznych przez 7 dni w tygodniu. Pacjenci mieli zapewnione usługi w zakresie: czynności pielęgnacyjno-higienicznych (toaleta całego ciała, zmiana bielizny pościelowej i osobistej, zmiana pozycji w łóżku, stosowanie udogodnień), czynności pielęgnacyjno-leczniczych, pomoc w żywieniu i nawadnianiu, zgłębnikowanie, karmienie przez sondę i przetokę, zabiegi ułatwiające wydalanie (lewatywy, wlewki, cewnikowanie), profilaktyka przeciwodleżynowa, leczenie odleżyn i odparzeń, pielęgnowanie przetok, podawanie leków.

Nasze Stowarzyszenie zajmowało się również prowadzeniem wypożyczalni sprzętu. W roku ubiegłym podpisaliśmy 175 umów na sprzęt rehabilitacyjny. Wypożyczalnia cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony poszukujących. Posiada m.in. specjalistyczne łóżka ortopedyczne, materace gąbkowe i  przeciwodleżynowe, ergometry rowerowe i horyzontalne, wózki inwalidzkie, krzesła klozetowe, chodziki, kule, oraz drobny sprzęt medyczny. Sprzęt wypożyczany jest w oparciu o obowiązujący cennik, jednak w sytuacjach uniemożliwiających ponoszenie pełnej odpłatności Zarząd Stowarzyszenia stosuje ulgi i zwolnienia. W ramach pożytku publicznego w roku 2011 sfinansowaliśmy wypożyczenie sprzętu na kwotę 35 535,00 zł

Dużą popularnością cieszy się Środowiskowy Dom Samopomocy. Uczęszcza do niego 40 osób w tym 5 klubowiczów i wciąż jest kolejka osób oczekujących na przyjęcie. Liczba miejsc nie jest wystarczająca, dlatego nadal będziemy starać się aby jak najwięcej osób potrzebujących mogło z usług naszego domu skorzystać. Wiąże się to z rozbudową naszego domu i mamy nadzieję że uda nam się to zrealizować. Nasi podopieczni uczestniczą w zajęciach, które odbywają się w pracowni plastycznej, krawieckiej, komputerowej, kulinarnej, gospodarczo – technicznej, sali doświadczania świata i rehabilitacyjnej.  Zgodnie z rozpoznanymi potrzebami prowadzimy indywidualne lub w małych grupach zajęcia z zakresu: terapii psycho – pedagogicznej, logopedycznej, komunikacji, terapii zajęciowej a także obejmujemy każdego uczestnika i jego rodzinę wsparciem pracownika socjalnego. Podopieczni w ciągu roku brali również udział w różnych imprezach oraz wycieczkach.

W minionym roku realizowaliśmy dwa programy projektowe:

  1. Projekt „Pomocna dłoń II” jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach tego projektu zostało przeszkolonych 62 osoby, które uzyskały kwalifikacje opiekunki środowiskowej i zmieniły swój status społecznych z osoby długotrwale bezrobotnej na osobę pracującą, cześć z nich pracuje w naszym Stowarzyszeniu .
  1. Projekt „Powrót do samodzielności” współfinansowany ze środków PFRON wznowienie jego rozpoczęliśmy 17 czerwca 2011 roku.. W ramach Projektu do 31 kwietnia 2012 roku prowadzone są trzy zadania: Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych – wypożyczalnia sprzętu, Prowadzenie poradnictwa psychologicznego, społeczno-prawnego,  prowadzenie indywidualnych zajęć, które mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Usługi te prowadzone są przez rehabilitanta, logopedę oraz przez pielęgniarkę. W 2011 roku Stowarzyszenie Lazarus w ramach programu objęło opieką 130 beneficjentów, w tym 125 beneficjentów skorzystało z wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego Efektem realizowanego przez Stowarzyszenie LAZARUS projektu było wykreowanie sprzyjających warunków do aktywizacji zawodowej i społecznej dla osoby niepełnosprawnej dzięki stworzeniu zindywidualizowanych i dostosowanych do aktualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej form pomocy. Wsparcie, jakie otrzymali beneficjenci w ramach projektu w przyszłości przyczyni się do uzyskania wśród tych osób większej samodzielności.
25 styczeń, 2012

Brak możliwości komentowania.